top of page
Meklēt

Terases remonts - kā to izdarīt paša spēkiem.

  • Writer: Muldas dārza mēbeles
    Muldas dārza mēbeles
  • 2024. g. 6. aug.
  • Lasīts 3 min

Updated: 5. febr.

Bojāti terases dēļi

Jaunums!

Agāk vai vēlāk pienāk brīdis, kad terases dēļi ir nokalpojuši savu laiku un ir nepieciešams terases remonts.

Pirmais indikators bieži vien ir tas, ka parādās redzami dēļu bojājumi, terases dēļi sāk ieliekties vairāk, kāds no dēļiem salūzt u.t.t. Tad, veicot terases apskati, var konstatēt, ka arī pārējie dēļi ir nokalpojuši savu laiku un nepieciešama terases dēļu pilnīga maiņa.


Vispirms ir nepieciešams veikt sagatavošanās darbus:
  1. Atbrīvot terasi no dārza mēbelēm un citiem labiekārtojuma elementiem.

  2. Aprēķināt nepieciešamo jauno terases dēļu apjomu.

  3. Padomāt par esošās terases paplašināšanas (vai samazināšanas) nepieciešamību.

  4. Sagatavot vietu veco terases dēļu novietošanai.

  5. Sagatavot instrumentus veco terases dēļu demontāžai. Šeit noderīgākais instruments būs lauznis, rokas ripzāģis, āmurs, skrūvgriezis.


Kad sagatavošanās darbi ir veikti, jāsāk ar terases dēļu demontāžu. Reti ir gadījumi, kad vecās terases skrūves varēs viegli izskrūvēt, visbiežāk veco skrūvju galviņas ir aizaugušas ar gružu kārtiņu un, mēģinot skrūves izskrūvēt, to galviņas tiek sabojātas.

Šajā situācijā var mēģināt skrūves nomazgāt ar augstspiediena mazgātāju un tad mēģināt izskrūvēt. Ja arī tas nelīdz, vienīgais līdzeklis, kā noņemt vecos terases dēļus ir lauznis. Noņemot dēļus ar lauzni, skrūves ļoti bieži paliek ieskrūvētas sijās, jo to galviņas iziet cauri dēlim. Šādas skrūves ir jāizrauj pēc tam. Nav ieteicams palikušās skrūves nozāģēt ar leņķa slīpmašīnu, jo šajā procesā rodas dzirksteles, kas var izraisīt koksnes aizdegšanos. Skrūves (un naglas) izrauj ar tam paredzētu lauzni. Šajā procesā svarīgi lietot acu aizsarglīdzekļus - drošības brilles, jo skrūvju galviņas, raujot tās ar lauzni, bieži mēdz lūzt.

Kad vecie terases dēļi ir demontēti, ir nepieciešams apsekot terases nesošo karkasu.

Terases remonts - karkasa apsekošana pēc dēļu demontāžas.

Kad terases nesošais karkass ir atsegts, apskatiet karkasa sijas, to savienojumus ar pamatiem un savā starpā. Meklējiet vietas ar trupes un sēnīšu bojājumu pazīmēm - to var salīdzinoši viegli pamanīt. Taču reizēm tas nav nemaz tik viegli pamanāms, tādēļ sijas nepieciešams 'pabakstīt' ar īlenu, asu skrūvgriezi un āmuru.

Terases siju remonts

Ar īlenu vai skrūvgriezi var viegli saprast vai koks ir trupējis - trupējuma vietā to ir viegli iespiest kokā un izlauzt satrupējušu koka gabalņu. Ar āmuru, viegli uzsitot pa siju, pēc skaņas var pateikt vai koks ir labā stāvoklī vai trupējis - labam kokam skaņa būs dzidrāka, klaudzoša, 'īsa'.

Ja tiek konstatēti nelieli bojājumi, bojātās siju daļas nepieciešams izzāģēt un pastiprināt ar uzlikām no vienas vai abām pusēm esošajai sijai. Ja sijai ir lielāki bojājumi, iespējams, ir nepieciešama visas sijas maiņa.

Ja bojājumi ir ievērojami, saprātīgi būtu nomainīt visu terases nesošo karkasu.

Terases karkasa remontam nepieciešams izmantot tikai spiedienimpregnētus kokmateriālus.

Ja bojājumu nav, vai arī pēc bojājumu novēršanas, jebkurā gadījumā terases nesošās sijas nepieciešams bagātīgi apstrādāt ar antiseptiķi. To dara ar otu, jo ota ļauj antiseptiķi ieberzēt dziļāk koksnes virskārtā nekā, piemēram, apsmidzināšana vai krāsošana ar rullīti.

Pēc terases karkasa apskates un remonta visus noņemtos bojātos koka atgriezumus aizvācam no terases, neatstājot tos zem terases.


Terases margu remonts

Ja terasei ir margas, nepieciešams apsekot un nepieciešamības gadījumā saremontēt arī tās.

Biežākās vainas terašu margām tiek izveidotas jau margu būvniecības procesā - bieži vien tās ir pārāk vājas, ļodzīgas un nedrošas.

Laika gaitā šīs vainas tikai pastiprinās. Taču margas ir ļoti svarīgs drošības elements - cilvēki pret tām atspiežas, un nav pieļaujams, ka tās apdraud drošību.

Margām ir jābūt pietiekami stingrām un nestspējīgām.

  • Pakustinot margas, vispirms pārbaudiet to stiprinājumu vietas pie terases, pārliecinieties, ka margām nav pārlieku liela kustība.

  • Apskatiet vai margu apakšdaļā nav trupes pazīmes

  • Pārbaudiet vai margām nav mehāniski bojājumi

  • Pārbaudiet margu savienojumu ar horizontālo rokturi. Pārbaudiet, vai skrūves ir darba kārtībā, nav izrautas vai nolūzušas.

Ja mājās ir mazi bērni, padomājiet par margu drošību.

Muldas.lv iesaka izveidot margas saskaņā ar Norvēģijas standartiem: Margām nedrīkst būt horizontāli posmi uz kuriem viegli pakāpties kā pa trepēm, kā arī sprauga starp margu elementiem nedrīkst pārsniegt 10cm.
Prasības margām

Terases kāpņu remonts

Terases kāpnes bieži vien ir pirmās, kas tiek bojātas, jo viens to gals atrodas tiešā saskarē ar zemi vai bruģi. Saskares vietā krājas mitrums un bojā kāpņu koka konstrukciju.

Terases kāpnes

Visbiežākā kāpņu konstrukcija - 2 vai 3 pakāpieni, lai uzkāptu uz terases, taču sarežģītākām terasēm kāpnes var būt arī lielākas. Saskaroties ar terases remontiem, Muldas.lv praktiski vienmēr veic kāpņu pilnīgu nomaiņu vai remontu, jo cilvēku drošība, pārvietojoties pa kāpnēm ir prioritāra. Kāpņu remonts ietver kāpņu vaigu un pakāpienu nomaiņu vai uzbūvēšanu no jauna.


Ceram, ka ar šo rakstu palīdzējām gūt ieskatu ar ko nāksies saskarties remontējot terasi, un sagatavoties terases remontdarbiem!

Lasi citus Muldas.lv bloga rakstus, kuros vari sameklēt noderīgu informāciju par terasēm:




Vēlies pasūtīt terases būvniecību? Izmanto mūsu terases kalkulatoru, lai aprēķinātu savas terases cenu!



 
 
bottom of page