top of page
Meklēt

Terases būvniecība - 2.daļa - Terases pamati

  • Writer: Muldas dārza mēbeles
    Muldas dārza mēbeles
  • 18. febr.
  • Lasīts 4 min

Galvenie jautājumi, kas jāuzdod, sākot terases būvniecību ir:

Kas būs labākie terases pamati? Kuri būs lētākie terases pamati? Kurus terases pamatus var uztaisīt visātrāk?

Lai saprastu kuri pamati būs piemērotākie, vispirms aplūkosim terašu būvniecībā visplašāk pielietotos pamatu veidus.

  1. Betona stabiņi.

    Terases betona pamati

Priekšrocības - universāli, der praktiski visām situācijām

Trūkumi - darbietilpība, nevar būvēt terasi kamēr betons nav sacietējis.

Šis noteikti ir Latvijā populārākais betona pamatu veids. Pamatu izveidošana notiek ar zemes urbi izurbjot caurumu zemē, ievietojot tajā cauruli un pielejot pilnu ar betonu. Par caurulēm var izvēlēties kanalizācijas plastmasas caurules vai gatavos kartona veidņus, ko iestiprina zemē izurbtā cauruma pilnā augstumā vai tikai virszemes daļā. Plastmasas caurules (kanalizācijas plastmasas caurules) diametrs d=160...200mm, kartona kolonnu veidņu diametrs 150/200/250/300mm, izvēlēts atkarībā no situācijas. Kad caurulē ir iepildīts betona maisījums, tajā ievieto metāla vītņstieni pie kura jau vēlāk pieskrūvēs terases koka konstrukciju. Starp koku un betonu vienmēr atcerieties ievietot hidroizolācijas materiālu - bituma sloksnes vai EPDM membrānu.

Betona stabiņu pamatu priekšrocības ir to universālums, materiālu pieejamība, izgatavošanas precizitāte, bet trūkumi - darbietilpība un laiks, kas nepieciešams, lai betons sacietētu.

Pēc stabiņu betonēšanas terases karkasa izveidošanas darbus vajadzētu uzsākt ne ātrāk kā pēc 3...5 dienām.


  1. Skrūvpāļi.

    Terases skrūvpāļu pamati

Priekšrocības - izbūves ātrums

Trūkumi - specializēta ekipējuma nepieciešamība

Skrūvpāļu pamati piedzīvo strauju un pamatotu popularitāti - un tam ir pamats - skrūvpāļu pamatus iespējams uzstādīt pat mazāk kā vienas dienas laikā. Terasēm parasti izvēlas 68-70mm skrūvpāļus 700-1000mm garumā. Parasti šāda diametra skrūvpāļu nestspēja ir pilnīgi pietiekama terases konstrukcijas noturēšanai. Skrūvpāļu priekšrocība viennozīmīgi ir iespēja tos uzstādīt salīdzinoši īsākā laikā, taču vēl labāk ir tas, ka jau uzreiz ir iespējams būvēt terases konstrukciju, kas nozīmē ātrāk pabeigtus darbus.

Mazākā diametra skrūvpāļus iespējams ieskrūvēt manuāli ar rokām, bet lielāka diametra un garuma skrūvpāļiem būs nepieciešams izmantot speciālu reduktoru un skrūvmašīnu, kas ir neliels šo pamatu trūkums.
  1. Koka mieti.

    terases koka pamati

Priekšrocības - zemas izmaksas, izbūves ātrums, pieejamība

Trūkumi - ierobežots kalpošanas laiks

Koka mieti noteikti ir viens no vienkāršākajiem un lētākajiem terases pamatu veidiem.

Lai izveidotu terases pamatus no koka mietiem, izmantojiet tikai un vienīgi spiedienimpregnētus priedes koka mietus, kas atbilst vismaz 3. impregnēšanas klasei.

(Pavisam kopā ir četras impregrēšanas klases, no kurām lietošanai zemē ir piemērotas 3. un 4. klase. 4. klase būtu vislabākā, jo paredzēta tiešā saskarē ar ūdeni un slapjās gruntīs.)

Šādu koka mietu kalpošanas laiks būtu 10-15g, bet var sasniet pat 20 un vairāk gadus, ja gruntis ir sausas un smilšainas. Koka mietu pamatu priekšrocības ir to cena un izveides ātrums - šie, iespējams, ir visātrāk izveidojamie pamati, bet trūkums - šie pamati tomēr ir pakļauti bioloģiskajiem noārdīšanās procesiem. Šis trūkums gan iet roku rokā ar terases dēļu kalpošanas laiku - arī tie pēc kāda laika būs jāmaina un tad pie reizes var veikt arī jaunu koka mietu pamatu iedzīšanu.


  1. Betona bloki vai plāksnes.

    Terases būvēšana uz betona plāksnēm

Priekšrocības - izbūves ātrums

Trūkumi - pamatnes sagatavošana, pakļauti sala ietekmei, ja zem tiem ir, piemēram, māls.

Iespējams, ka vienkāršāk par šiem pamatiem ir tikai terases būvēšana tieši uz zemes bez pamatiem. Taču arī betona plākšņu gadījumā ir nepieciešams sagatavot zemes virsmu - noņemt augsnes virskārtu, kas parasti ir 15-30cm biezumā, aizpildīt ar minerālu grunti - šķembām vai granti un noblīvēt. Pēc plātņu uzstādīšanas pie tām piestiprina terases koka konstrukciju.

Šo pamatu priekšrocība ir tā, ka nav nepieciešams dziļi rakt - viss kas jāizdara, ir jānoņem augsnes virskārta un jāsagatavo vieta plāksnes uzstādīšanai.

Plāksni var betonēt arī uz vietas, nav obligāti jāpērk jau gatavās betona plāksnes - tādā gadījumā plāksnē ieteicams ievietot armatūru, kas pasargās plāksni no plaisāšanas. Šo pamatu trūkums ir tas, ka gadījumā, ja zem tiem atrodas salā kūkumojoša grunts, piemēram, māls, pastāv iespēja, ka sals terasi var izcilāt, tādēļ šāda pamatu konstrukcija ir ieteicama, ja būvē ar māju nesaistītu, brīvi stāvošu terasi, vai arī, ja ir zināms, ka zem terases atrodas salā necilājoša grunts - piemēram, grants.


  1. Cita veida terases pamati.

Bez iepriekš nosauktajiem pamatu veidiem, terases ir iespējams balstīt arī uz cita veida pamatiem, piemēram, lentveida pamatiem, betona plātnes, mikropāļiem, koka gulšņiem, saliekamā dzelzbetona blokiem, šķembu klājuma, bruģa. Lai izvairītos no sala izcilājuma riska, terases var balstīt arī uz zemes virmas iestrādāta ekstrudētā putupolistirola, u.tml. Galu galā var izmantot arī mūsu senču pielietotās metodes, kad klētiņa tika nobalstīta uz četriem laukakmeņiem ēkas stūros.


Dažas lietas ko vērts ņemt vērā, plānojot terases pamatus:

  • Lai saprastu cik daudz pamatus nepieciešams, vispirms izplānojiet terases kopējo konstrukciju - kādā virzienā 'ies' galvenās terases sijas, pasijas, kādā virzienā tiks likti terases dēļi. Lai izplānotu terases sijas, variet izmantot Muldas.lv rekomendējošās terases siju šķērsgriezuma aprēķina tabulas, skatīt šeit.

  • Ja terase tiek būvēta pie mājas, izvēlieties betona stabiņu vai skrūvpāļu pamatus kurus iebūvējiet zem zemes sasaluma robežas - tādā gadījumā novērsīsiet risku terasei tikt izcilātai. Šo risku iespējams arī novērst, zem terases paredzot ekstrudēta putuplasta loksnes.

  • Ja uz terases ir plānots uzstādīt kublu vai izbūvēt kādu smagāku konstrukciju, attiecīgi šajās vietās paredziet papildus pamatus, kas uzņems papildus slodzi.

  • Pamatus gar terases ārējām malām plānojiet ar domu, lai tos varētu nosegt ar terases malas apdares dēļiem - tas izskatīsies labāk nekā gadījumā, ja pamati tiek izvirzīti ārpus terases.

  • Padomājiet par terases konstrukcijas stiprināšanu pie pamatiem - betonējot pamatus, ērtāk ir svaigā betonā ievietot vītņstieņus vai cita veida stiprinājumus nekā stiprināt būvkalumus pie jau sacietējuša betona.

  • Starp betona un metāla pamatiem un terases koka konstrukciju ievietojiet hidroizolācijas starpliku - tas palielinās koka konstrukcijas kalpošanas laiku.

  • Plānojiet terases pamatus (un terasi kopumā) tā, lai nodrošinātu terases konstrukcijas vēdināšanu - iespēju gaisam cirkulēt zem terases, izvēdinot mitrumu un palielinot terases konstrukcijas kalpošanas laiku.


Ja vēlies pasūtīt terases būvniecību, izmanto mūsu terases kalkulatoru, lai aprēķinātu savas terases cenu!


 
 
bottom of page